Search
Affiliated Leagues
           

News

Wilson ponders many moves as Bendigo chases victory

by Nathan Dole

WITH so much talent at his disposal, Bendigo Football Netball coach Darryl Wilson knows he could make plenty of positional moves in Saturday’s duel with AFL Outer East.

A multiple premiership-winning coach with Strathfieldsaye Storm, Wilson returns to the coaches box once again on Bendigo’s turf at Queen Elizabeth Oval.

A star-studded attack and strong midfield will play key roles in Bendigo’s bid to climb the Worksafe AFL Victoria Community Championships rankings.

Key players for the blue and gold include skipper and gun on-baller/midfielder Jack Geary.

A five-time premiership player with Golden Square, Geary earned the Michelsen Medal as the league’s fairest and best in 2018.

Geary’s workrate, skills and poise under pressure are an inspiration to team-mates.

Bendigo’s attack includes Gisborne’s Pat McKenna and Jack Scanlon, and Strathfieldsaye’s Hugh Robertson and Lachlan Sharp.

The marking power of Golden Square’s Jayden Burke and skill of Strathfieldsaye’s Sam Heavyside at ground level will test Outer East’s defence all match.

On such a big ground, midfield contests and wins at stoppages are crucial.

Wilson and his coaching staff will be looking for big games from the likes of Golden Square’s Adam Baird and Kyneton’s Rhys Magin on the wings, Gisborne’s Matt Goodyear as ruck-rover; and for Eaglehawk’s Brodie Collins to dominate the centre.

A huge challenge will be for young ruckmen Callum Crisp and Harry Crone.

Both have been in superb form with South Bendigo and Strathfieldsaye respectively.

The ability of defenders Harrison Huntley from Kyneton and Bryce Curnow from Strathfieldsaye to win marking duels or spoil when needed is a huge plus.

The dash and dare from defence will be provided by the likes of Golden Square’s Liam Barrett and Jake Thrum, Kyneton’s Josh Govan and Sandhurst’s Jake Pallpratt.

A first-year coach at South Bendigo, Nathan Horbury previously starred at inter-league level for Ballarat.

Named on interchange, Eaglehawk’s Ben McPhee, Golden Square’s Alex Marklew, Strathfieldsaye’s Bailey Henderson, and Castlemaine’s Jake O’Brien are capable of playing various roles.

Injuries have forced Sandhurst’s Andy Collins and Castlemaine’s Angus Monfries to be ruled out of this match.

Maryborough’s  Stewart Crameri is overseas.

The “big game” experience they gained from playing in the AFL would have been a huge plus for Bendigo FNL.

SENIOR FOOTBALL, 2.15pm Saturday:

BENDIGO

B: Josh Govan  (Kyn.), Harrison Huntley (Kyn.), Jake Pallpratt (Sh).

Hb: Liam Barrett (GS), Bryce Curnow (S’saye), Nathan Horbury (SB).

C: Rhys Magin (Kyn), Brodie Collins (Eh), Adam Baird (GS).

Hf: Sam Heavyside (S’saye), Hugh Robertson (S’saye), Pat McKenna (Gis.).

F: Lachlan Sharp (S’saye), Jack Scanlon (Gis.), Jayden Burke (GS).

Foll: Callum Crisp (SB), Matt Goodyear (Gis.), Jack Geary (capt., GS).

Inter: Ben McPhee (Eh), Bailey Henderson (S’saye), Alex Marklew (GS), Harry Crone (S’saye), Jake Thrum (GS), Jake O’Brien (Cm).

Emerg: Kaiden Antonowicz (SB), Jonathan Lanyon (KF).

Coach: Darryl Wilson.

Assistant coaches: Rick Ladson, Steven Milne, Simon Rosa, Damian Slater.

Manager: Mick Farrell.

Club legend – Cm Castlemaine; Eh Eaglehawk; Gis. Gisborne; GS Golden Square; KF Kangaroo Flat; Kyn Kyneton; Sh Sandhurst; SB South Bendigo; S’saye Strathfieldsaye.

OUTER EAST

H. Smith, T. Thomas, J. Roe-Duggan, R. Verbi, P. Bruzese, L. Batten, R. Quirk, A. SMith, M. Hottes, H. Money, L. Bee-Hugo, T. Gunn, Z. Monkhorst, K. Dickson, J. Griffiths, R. Jones, L. Taylor, J. West, W. Arthurson, D. Bass, G. Osborne, P. Hodgett, M. Clarke, R. Bromley, B. Osborne, A. Vella, C. Ellison, M. Wenn.

The day’s footy action kicks off at noon when the under-18s clash.

Kangaroo Flat’s Jason Stevens is coach of the Bendigo FNL young guns.

The unbeaten Strathfieldsaye Storm had four players selected in the final team of 24.

In-form players include Kangaroo Flat’s Nick Keogh and Mitchell Rovers, South Bendigo’s Will Tobin, Gisborne’s Frank Schipano, Sandhurst’s Connor Sexton,  and Eaglehawk’s Lucas Caccaviello.

Assistant coaches are Josh Baird, Dave Stephens, Jason Thomas.

Amy Kenyon is team manager.

Bendigo FNL under-18s:

B: Isaac Carracher (Sh), Ben Eales (Gis.), Tanner Nally (Sh).

Hb: Will Tobin (SB), Nick Keogh (KF), Matthew Cassidy (Gis).

C: Brodie James (GS), Zach Charles (S’saye), Will Moran (Cm).

Hf: Mitch Rovers (KF), Frank Schipano (Gis.), Alex Jenkyn (GS).

F: Lachlan Baker (Sh), Ethan Coleman (S’saye), Zac Featherby (Sh).

Foll: Connor Sexton (Sh), Cam Anderson (S’saye), Lucas Caccaviello (Eh).

Inter: Jack  Ozanne (Gis.), Hakeem Johnson (KF), Mitch Trewhella (KF), Zack Bulger (Eh), Kyle  Jones (Cm), Mason Wakefield (S’saye).

Emerg: Mitchell Wakefield (S’saye).

Club legend – Cm Castlemaine, Eh Eaglehawk, Gis. Gisborne, GS Golden Square, KF Kangaroo Flat, Sh Sandhurst, SB South Bendigo, S’saye Strathfieldsaye.

Outer East under-18s:

T. Gambetta, R. Hollis, J. Farrugia, R. Goonan, H. Fairbank, R. Koo Kwet Kim, M. Butera, M. Wilson, Z. Smith, D. Aiezza, A. Firrito, K. Linde, P. Seymour, T. Amarant, L. Belliniva, L. Bakewell, A. Quach, T. Downe, W. Hamilton, R. Hillman, M. McGreal, J. Keysers, F. Trott.

A big day of action at the QEO includes the netball contests.

The open netball match starts at 2.30pm.

Four clubs are represented in the open team to be coached by Kangaroo Flat’s Jayden Cowling.

Gisborne star Madeline Stewart will captain the team and link up through mid-court with Sandhurst’s Brianna Dalrymple-Monro, Heather Oliver and Meg Williams.

A strong defence includes Sandhurst’s Imogen Sexton, while Allira Holmes, Abbey and Ashley Ryan have been in great form with Eaglehawk.

Gisborne’s Clare Vearing and Kangaroo Flat’s Chelsea Sartori add to the team’s versatility.

Assistant coach is Sandhurst’s Rose Gallagher who led the club’s 17-under team to premiership glory last year.

Eaglehawk’s Michelle Ryan is team manager.

Saturday’s match forms a key part of the Bendigo FNL’s build-up to the NV Association Championships finals to be played on June 23 at Frankston.

The day’s netball action begins at 1pm when the 17-under stars take to the court.

Bendigo’s line-up is coached by Golden Square’s Melinda Keighran.

Five clubs are represented in this line-up.

Eaglehawk’s Arriah Keogh will team up with Gisborne’s Georgia Murray, Sandhurst’s Piper Dunlop and Ruby Turner, and South Bendigo’s Carissa Brooks, Chloe Langley and Morgan McLennan.

Team-mates at Golden Square, Kayla Ashcroft, Abbey Clohesy, Abbey Grindal and Ashlee O’Shea will again wear the blue and gold, but this time the colours of the Bendigo Football Netball League.

Assistant coach for the 17-under team is Nina Cass.

Team manager is Nicole Donnellon.

A busy campaign for the BFNL 17-under squad rolls on to the NV Association Championships on June 2 at Echuca, and NV Association Championship finals to be played three weeks later at Frankston.

 
0 Comments

Categories: All NewsNumber of views: 267

Tags: