Eagle soars to victory in John Forbes Medal race

Share this article

A BEST afield performance in the final round sealed victory for Maiden Gully YCW Eagles’ Thomas Harrington in the Bendigo Bank Loddon Valley Football Netball League’s reserves footy fairest and best award.

In a dramatic finish to the vote count, Harrington’s maximum three in the 18th round of the 2021 season which was reduced to either 12 or 11 matches earned the John Forbes Medal.

The award honours Mitiamo legend and well-known sports identity John Forbes.

Match ratio played a part in determining final places.

Harrington polled votes in four of the 11 games played by the Eagles for a ratio of 0.82.

Joint runners-up were Bridgewater’s Tyler Estrada, Marong’s Lachlan Frankel, and Pyramid Hill’s Nathan Moon who all earned eight votes across 12 games.

Marong achieved an unbeaten run to lead the reserves ladder from Mitiamo and Maiden Gully YCW.

Votes for the John Forbes Medal, reserves footy:

Round 1

Marong 122 d Calivil United 0

3 Carl Thiesz, Marong.

2 Jimmy Gadsden, Marong.

1 Nash Viney, Calivil United.

Mitiamo 73 d Bears Lagoon Serpentine 43

3 Kyle Patten, Mitiamo.

2 Oscar Amy, BLS.

1 Braydan Riddell, Mitiamo.

Pyramid Hill 211 d Inglewood 0

3 Mitchell Dingwall, Pyramid Hill.

2 Nathan Moon, Pyramid Hill.

1 Connor Gibbins, Pyramid Hill.

Maiden Gully YCW 65 d Newbridge 20

3 Steven Turner, Maiden Gully YCW.

2 Caleb Flood, Maiden Gully YCW.

1 Jack Teasdale, Newbridge.

Bridgewater bye

Round 2

Calivil United 2 lt Maiden Gully YCW 120

3 Dean Mitchell, Maiden Gully YCW.

2 Tori Ferguson, Maiden Gully YCW.

1 Oliver Murphy, Calivil United.

Mitiamo 163 d Inglewood 13

3 Kyle Patten, Mitiamo.

2 Thomas Grant, Mitiamo.

1 Brayden Baines, Mitiamo.

Bears Lagoon Serpentine 33 lt Bridgewater 83

3 Michael Brooks, Bridgewater.

2 Orion Downing, BLS.

1 Nicholas Harris, Bridgewater.

Newbridge 25 lt Pyramid Hill 110

3 Will Broad, Pyramid Hill.

2 Ed Caburnay, Pyramid Hill.

1 Pat Blood, Pyramid Hill.

Marong bye

Round 3

Bridgewater 118 d Inglewood 3

3 Tyler Estrada, Bridgewater.

2 Tim Belsar, Bridgewater.

1 Jack Smith, Inglewood.

Mitiamo 138 d Newbridge 18

3 Lachlan Twigg, Mitiamo.

2 Brayden Baines, Mitiamo.

1 Ethan Hocking, Mitiamo.

Pyramid Hill 177 d Calivil United 1

3 Glen James, Pyramid Hill.

2 Ross James, Pyramid Hill.

1 Bradley Pinch, Calivil United.

Maiden Gully YCW 35 lt Marong 99

3 Cameron Berry, Marong.

2 Brad Matthews, Marong.

1 Ben McKinley, Marong.

Bears Lagoon Serpentine bye

Round 4

Calivil United 13 lt Mitiamo 178

3 Braydan Riddell, Mitiamo.

2 Alex Chapman, Mitiamo.

1 Brad Pinch, Calivil United.

Marong 72 d Pyramid Hill 36

3 Brett Burdeu, Marong.

2 Aaron Collins, Marong.

1 Darcy Bakes, Marong.

Bears Lagoon Serpentine 141 d Inglewood 2

3 Jaye Farnsworth, BLS.

2 Kyale Paxton, BLS.

1 Nicholas Treseder, BLS.

Newbridge 40 lt Bridgewater 81

3 Michael Brooks, Bridgewater.

2 Jirah Dawkins, Newbridge.

1 Tim Belsar, Bridgewater.

Maiden Gully YCW bye

Round 5

Bridgewater 122 d Calivil United 14

3 Jake Higgins, Bridgewater.

2 Caleb Smith, Calivil United.

1 Nicholas Harris, Bridgewater.

Mitiamo 37 lt Marong 69

3 Zachary Webb, Marong.

2 Harry Baker, Marong.

1 Aaron Collins, Marong.

Pyramid Hill 28 lt Maiden Gully YCW 74

3 Damien Moyle, Maiden Gully YCW.

2 Corey Walsh, Maiden Gully YCW.

1 Mitchell Dingwall, Pyramid Hill.

Newbridge 36 lt Bears Lagoon Serpentine 42

3 Cameron Krahe, BLS.

2 Brad Wilson, Newbridge.

1 Joe Stuart, BLS.

Inglewood bye

Round 6

Marong 49 d Bridgewater 48

3 Daniel Bourke, Marong.

2 Tom McKinley, Bridgewater.

1 Lachlan Frankel, Marong.

Inglewood 14 lt Newbridge 27

3 Kris Doran, Inglewood.

2 Jack Smith, Inglewood.

1 Jirah Dawkins, Newbridge.

Maiden Gully YCW 48 lt Mitiamo 54

3 Brayden Baines, Mitiamo.

2 Thomas Harrington, Maiden Gully YCW.

1 Cody Wright, Maiden Gully YCW.

Bears Lagoon Serpentine 55 lt Calivil United 55

3 Cody Anderson, Calivil United.

2 Simon Tuohey, BLS.

1 Zac Clark, Calivil United.

Pyramid Hill bye

Round 7

Calivil United 80 d Inglewood 29

3 Caleb Smith, Calivil United.

2 Walter Miller, Calivil United.

1 Jack Smith, Inglewood.

Bridgewater 40 lt Maiden Gully YCW 57

3 Thomas Harrington, Maiden Gully YCW.

2 Tom McKinley, Bridgewater.

1 Hamish McCartney, Maiden Gully YCW.

Marong 145 d Bears Lagoon Serpentine 17

3 Aaron Collins, Marong.

2 Lachlan Frankel, Marong.

1 Harry Baker, Marong.

Mitiamo 79 d Pyramid Hill 61

3 Aaron McKean, Mitiamo.

2 Thomas Grant, Mitiamo.

1 Glen James, Pyramid Hill.

Newbridge bye

Round 8

Inglewood 13 lt Marong 144

3 Ben McKinley, Marong.

2 Zach Turnbull, Marong.

1 David Blume, Marong.

Pyramid Hill 89 d Bridgewater 26

3 Nathan Moon, Pyramid Hill.

2 Rowan Pollock, Pyramid Hill.

1 Dale Cameron, Bridgewater.

Bears Lagoon Serpentine 25 lt Maiden Gully YCW 89

3 Clinton Angove, Maiden Gully YCW.

2 Corey Walsh, Maiden Gully YCW.

1 Jayden Magnusson, Maiden Gully YCW.

Newbridge 83 d Calivil United 15

3 Brad Wilson, Newbridge.

2 Mac Whittle, Newbridge.

1 Thomas Wilson, Newbridge.

Mitiamo bye

Round 9

Bridgewater 87 d Mitiamo 59

3 Tyler Estrada, Bridgewater.

2 Jack McKinley, Bridgewater.

1 Braydan Ridell, Mitiamo.

Marong 127 d Newbridge 24

3 Zach Turnbull, Marong.

2 Kane Newton, Marong.

1 David Blume, Marong.

Maiden Gully YCW 79 d Inglewood 0

3 Cody Wright, Maiden Gully YCW.

2 Jack Smith, Inglewood.

1 Thomas Harrington, Maiden Gully YCW.

Pyramid Hill 127 d Bears Lagoon Serpentine 7

3 Mitchell Dingwall, Pyramid Hill.

2 Rowan Pollock, Pyramid Hill.

1 Nicholas Skinner, Pyramid Hill.

Calivil United bye

Round 10

Abandoned

Round 11

Abandoned

Round 12

Marong 102 d Maiden Gully YCW 23

3 Zachary Webb, Marong.

2 Chris Ling, Marong.

1 Jarrod Harris, Marong.

Calivil United 9 lt Pyramid Hill 138

3 Nathan Moon, Pyramid Hill.

2 Luke Pollock, Pyramid Hill.

1 Xavier Ryan, Pyramid Hill.

Inglewood 0 lt Bridgewater 81

3 Tim Belsar, Bridgewater.

2 Declan Maher, Bridgewater.

1 Jack Nevins, Inglewood.

Newbridge 12 lt Mitiamo 96

3 Jarad Webster, Mitiamo.

2 Aaron McKean, Mitiamo.

1 Jack Teasdale, Newbridge.

Bears Lagoon Serpentine bye

Round 13

Inglewood 30 lt Bears Lagoon Serpentine 76

3 Jaye Farnsworth, BLS.

2 Joe Stuart, BLS.

1 Jack Smith, Inglewood.

Bridgewater 51 d Newbridge 20

3 Jack McKinley, Bridgewater.

2 Grant Hansen, Bridgewater.

1 Jack Murray, Newbridge.

Mitiamo 124 d Calivil United 13

3 Jarad Webster, Mitiamo.

2 Ethan Hocking, Mitiamo.

1 Patrick Hansford, Calivil United.

Pyramid Hill 31 lt Marong 92

3 Jimmy Gadsden, Marong.

2 Lachlan Frankel, Marong.

1 Kane Newton, Marong.

Maiden Gully YCW bye

Round 14

Abandoned

Round 15

Abandoned

Round 16

Inglewood 36 lt Calivil United 53

3 Tyson Peautagitama, Calivil United.

2 Lachlan Nemet, Inglewood.

1 Malcolm McLean, Inglewood.

Maiden Gully YCW 45 d Bridgewater 44

3 Jonathan Carroll, Maiden Gully YCW.

2 Tyler Estrada, Bridgewater.

1 Joseph Doolan, Maiden Gully YCW.

Pyramid Hill 91 d Mitiamo 32

3 Gregory Quinn, Pyramid Hill.

2 Brad Fawcett, Pyramid Hill.

1 Aaron McKean, Mitiamo.

Bears Lagoon Serpentine 15 lt Marong 92

3 Kane Newton, Marong.

2 Chris Ling, Marong.

1 Harry Baker, Marong.

Newbridge bye

Round 17

Abandoned

Round 18

Inglewood 0 lt Maiden Gully YCW 145

3 Thomas Harrington, Maiden Gully YCW.

2 Caleb Flood, Maiden Gully YCW.

1 Corey Walsh, Maiden Gully YCW.

Mitiamo 128 d Bridgewater 29

3 William Spicer, Mitiamo.

2 Jamie Twyford, Mitiamo.

1 Ethan Hocking, Mitiamo.

Bears Lagoon Serpentine 26 lt Pyramid Hill 94

3 Xavier Ryan, Pyramid Hill.

2 Mal Addlem, BLS.

1 Rowan Pollock, Pyramid Hill.

Newbridge 6 lt Marong 143

3 Lachlan Frankel, Marong.

2 Carl Thiesz, Marong.

1 Zachary Webb, Marong.

Calivil United bye

John Forbes Medal leader board:

9 Thomas Harrington, Maiden Gully YCW Eagles, 0.82 ratio.

8 Tyler Estrada, Bridgewater, 0.67.

8 Lachlan Frankel, Marong, 0.67.

8 Nathan Moon, Pyramid Hill, 0.67.

7 Jack Smith, Inglewood, 0.58.

7 Zachary Webb, Marong, 0.58.

7 Mitchell Dingwall, Pyramid Hill, 0.58.

Reserves ladder:

Marong 440 per cent, 100 per cent won; Mitiamo 233, 75; Maiden Gully YCW Eagles 188, 72; Pyramid Hill 269, 66; Bridgewater 150, 58; Bears Lagoon Serpentine 56, 27; Calivil United 21, 27; Newbridge 35, 18; Inglewood 10, 0.

Goalkicking:

53 Rowan Pollock, Pyramid Hill, 12 matches.

41 David Blume, Marong, 10.

33 Alex Chapman, Mitiamo, 7.

18 Mitchell Dingwall, Pyramid Hill, 10.

17 Brayden Baines, Mitiamo, 7.

15 Joseph Doolan, Maiden Gully YCW, 11.

13 Cody Wright, Maiden Gully YCW, 7.

13 Dylan Robinson, Bridgewater, 12.

13 Lachlan Frankel, Marong, 6.

13 Michael Brooks, Bridgewater, 5.

13 Nicholas Skinner, Pyramid Hill, 8.

13 Thomas Harrington, Maiden Gully YCW, 7.

13 Xavier Ryan, Pyramid Hill, 11.

 

Written by Nathan Dole.

Major Partners

Premium Partners

Platinum Partners