Square faces test at home against Strathfieldsaye

Share this article

GOLDEN Square’s under-18 girls team faces a big test against Strathfieldsaye in this weekend’s third round of the Bendigo Junior Football League season.

It’s fourth against second as Square hosts Storm at Fur Life Vet Oval in Wade Street.

After a round one forfeit from Kangaroo Flat, Golden Square started its season last Sunday against Sandhurst.

The Sandhurst line-up won 87-10.

This Sunday, Golden Square takes on Strathfieldsaye at the Wade Street ground from 12.40pm.

Woorinen hosts Eaglehawk at Woorinen Recreation Reserve from 1pm.

Sandhurst and Kangaroo Flat clash from 2.20pm at Ewing Park in Bendigo.

The third round of grading for under-12, 14 and 16 boys teams will be played across the weekend.

A total of 35 matches will be contested at venues as far afield as Heathcote, Maiden Gully, Kyneton, Huntly, and many pockets in between.

Under-14 girls, Sunday:

Golden Square v South Bendigo, 10am at Fur Life Vet Oval, Wade Street.

Strathfieldsaye v Castlemaine, 11am at Enterprise Oval, Tannery Lane.

Sandhurst v Kyneton, 11.15am at Ewing Park.

White Hills has the bye.

 

Under-16 girls, Sunday:

Huntly v Sandhurst, 10am at Specialist Breeders Australia Oval, Strauch Reserve.

Eaglehawk v Strathfieldsaye, 10.15am at S & R Park, Canterbury Park.

Golden Square v Kangaroo Flat, 11.20am at Fur Life Vet Oval, Wade Street.

White Hills bye.

Under-12 boys grading, Saturday:

St Monica’s (1) v Strathfieldsaye (1), 9am at Crusoe College, Kangaroo Flat.

Heathcote (1) v Quarry Hill (1), 9.15am at Barrack Reserve, Heathcote.

Maiden Gully YCW (2) v Castlemaine (1), 10am at BHP Civil Oval, Maiden Gully.

Eaglehawk (2) v St Therese’s (3), 10am at California Gully.

Kangaroo Flat (2) v Strathfieldsaye (4), 10am at Bendigo Mazda Oval, Dower Park.

St Francis (2) v Marong (1), 10am at St Francis of the Field.

Huntly (2) v Strathfieldsaye (3), 10am at Specialist Breeders Australia Oval, Strauch Reserve.

Golden Square (2) v South Bendigo (2), 10am at Fur Life Vet Oval, Wade Street.

St Kilian’s-St Peter’s (1) v South Bendigo (1), 10am at Weeroona Oval.

Kyneton (1) v Strathfieldsaye (1), 10.30am at Bottom Oval, Kyneton.

Eaglehawk (1) v St Therese’s (1), 11.20am at California Gully.

Kangaroo Flat (1) v Maryborough (1), 11.20am at Bendigo Mazda Oval, Dower Park.

St Francis (1) v Maiden Gully YCW (1), 11.20am at St Francis Oval.

Huntly (1) v White Hills (1), 11.20am at Specialist Breeders Australia Oval, Strauch Reserve.

Golden Square (1) v St Therese’s (2), 11.20am at Fur Life Vet Oval, Wade Street.

Maiden Gully YCW (3) bye.

Under-14 boys grading, Sunday:

Maiden Gully YCW (2) v South Bendigo (2), 9am at Marist College, senior oval.

Sandhurst (1) v Kyneton (1), 9.30am at Ewing Park.

South Bendigo (1) v White Hills (1), 10am at Harry Trott Oval, Kennington.

White Hills (2) v Sandhurst (3), 10am at Tint A Car, Scott Street.

Marong Dockers (1) v Golden Square(2), 10.30am at Weeroona Oval.

Maiden Gully YCW (1) v Golden Square (1), 10.45am at Marist College, senior oval.

Strathfieldsaye (2) v Castlemaine (1), 10.45am at Triple M Park, Tannery Lane.

Huntly (1) v Sandhurst (2), 11.20am at Specialist Breeders Australia Oval, Strauch Reserve.

Eaglehawk (2) v Strathfieldsaye (3), 11.35am at S & R Park, Canterbury Park.

Kangaroo Flat (1) v Maryborough (1), 11.45am at Bendigo Mazda Oval, Dower Park.

Strathfieldsaye (1) v Eaglehawk (1), 12.30am at Triple M Park, Tannery Lane.

Under-16 boys grading, Sunday:

Kangaroo Flat (1) v Golden Square (1), 10am at Bendigo Mazda Oval, Dower Park.

South Bendigo (1) v Castlemaine (1), 11.45am at Harry Trott Oval, Kennington.

White Hills (1) v Strathfieldsaye (2), 11.45am at Tint A Car Oval, Scott Street.

Dockers (1) v Marong (1), 12.15pm at Weeroona Oval.

Maiden Gully YCW (1) v Strathfieldsaye (1), 12.30pm at Marist College, senior oval.

Sandhurst (1) v Maryborough (1), 12.35pm at Ewing Park.

Eaglehawk (1) v Kyneton (1), 1.20pm at S & R Park, Canterbury Park.

Kangaroo Flat (2) v Golden Square (2), 1.30pm at Bendigo Mazda Oval, Dower Park.

Eaglehawk (2) v Sandhurst (2), 3.05pm at S & R Park, Canterbury Park.

Written by Nathan Dole

Major Partners

Premium Partners

Platinum Partners